10 interesanti fakti par kāzām
Kāpēc citās zemēs laulību gredzens tiek likts uz kreisās rokas? No kurienes nāk paraža, ka līgavai kāzās jābūt kaut kam zilam, kaut kam vecam? Un kāpēc līgavas kleita vienmēr ir balta? Šajā rakstā uzzināsi vairākas atbildes uz šāda veida jautājumiem.
Gredzena nēsāšana uz kreisās rokas
Ārzemēs un nu jau biežāk arī tepat pie mums laulātie pāri gredzenus nēsā uz kreisās rokas ceturtā pirksta, nevis uz labās rokas zeltneša. Iemesls ir pavisam vienkāršs – vēna no kreisās rokas, ceturtā pirksta ved tieši uz sirdi.
Kāzu kleita baltā krāsā
Karaliene Viktorija tiek uzskatīta par pirmo, kura Rietumu pasaulē, 1840. gadā aizsāka balto kāzu kleitu nēsāšanas tradīciju. Līdz tam sievietes savā kāzu dienā nēsāja savu labāko kleitu, kas bija atrodama skapī.
Līgavas māsas
Izrādās, ka tradīcija par līgavas māsām aizsākās jau Romas Impērijas laikā. Tajos laikos cilvēki ticēja, ka ļaunie gari varētu apmeklēt kāzas un uzlikt lāstu jaunajam pārim. Lai garus maldinātu, līgavas māsas tika apģērbtas tieši tāpat kā līgava. Tādējādi jaunajam pārim bija nodrošināta laimīga laulības dzīve.
Augstpapēžu kurpes
Vēl no Romas Impērijas laikiem – līgavas jau tajos laikos sāka nēsāt augstpapēžu kurpes ticot, ka tās viņas pasargās no ļaunajiem gariem.
Kaut kas jauns, kaut kas vecs, kaut kas aizlienēts un kaut kas zils
Tradīcija, ka līgavai jābūt ‘’kaut kam vecam, kaut kam jaunam, kaut kam aizlienētam un kaut kam zilam’’ nāk no vecas angļu parunas. Kaut kas vecs nozīmē nepārtrauktību, kaut kas jauns – pozitīvu skatījumu uz nākotni, kaut kas aizlienēts vai aizdots simbolizē laimi, kuru aizņēmāties un kaut kas zils nozīmē mīlestību, tīrību un uzticību.
Kāzu kūka
Tradīcija par kāzu kūku arī nāk no Senās Romas Impērijas. Tur kūkas vietā virs līgavas galvas viesi gabalos plēsa maizes klaipu, tādā veidā simbolizējot jaunās sievas auglību.
Roku sasiešana
Noteikti esi redzējis tādas kāzu ceremonijas, kur līgavai ar līgavaini tiek kopā sasietas rokas. Tā ir ļoti sena tradīcija un to izmanto daudzās kultūrās, tostarp ķeltu, hindu un arī ēģiptiešu kāzās. Līgavas un līgavaiņa rokas burtiski tiek sasietas, parādot jaunā pāra apņemšanos vienmēr būt vienam ar otru kopā.
Sievas nešana pār slieksni
Atgriezīsimies pie ļaunajiem gariem. Esi kādreiz domājis, kāpēc vīram jaunā sieva uz rokām ir jānes pāri slieksnim? Pavisam vienkāršs izskaidrojums – vīrs tādā veidā pasargā sievu no ļaunajiem gariem, kas slēpjas zem sliekšņa.
Kāzas jūnija mēnesī
Kāzas jūnijā nav jauna tradīcija. Izrādās pie populārās precēšanās jūnijā ir vainojama Romas dieviete Juno. Tā valda pār laulībām un bērnu piedzimšanu.
Medusmēnesis
Interesants fakts, kā radies medusmēnesis – pēc senajām skandināvu tradīcijām jaunlaulātie pēc kāzām no pārējiem parasti ir slēpušies. Tad, pēc kāda laika kāds no ģimenes viņiem ir nesis tasi medus vīna 30 dienām, jeb vienam mēnesim. No tā arī cēlies vārdu savienojums – medusmēnesis.